Cooper Invitational

Sunday Scores

Sunday November 5, 2023 All game times
are CST
Tier II 7th Place – 8:00 AM Score Winner
(8) AJA JAGUARS vs. (6) MTA LIONS 55-29 MTA LIONS
High Scorer for AJA JAGUARS: Liav Cohen – 8 points
High Scorer for MTA LIONS: Josh Treuhaft – 17 points
Tier I 7th Place – 8:15 AM
(7) TABC STORM vs. (1) NSHA LIONS 63-38 TABC STORM
High Scorer for TABC STORM: Ayden Gurin – 27 points
High Scorer for NSHA LIONS: Eli Bokhour – 12 points
Tier II Consolation – 9:15 AM
(4) Hillel HEAT vs. (3) Posnack RAMS 70-37 Posnack RAMS
High Scorer for Hillel HEAT: Bruce Zekaria  Р12 points
High Scorer for Posnack RAMS: Max Jacobs – 20 points
Tier I 5th Place – 9:30 AM
(11) Milken WILDCATS vs. (4) RZJHS TIGERS 39-35 Milken WILDCATS
High Scorer for Milken WILDCATS: Brandon Klein – 15 points
High Scorer for RZJHS TIGERS: Jake Miller – 12 points
Tier II Championship – 10:30 AM
(2) Katz Yeshiva STORM vs. (1) Maimonides M-CATS 54-51 Maimonides M-CATS
High Scorer for Katz Yeshiva STORM: Haim Elmakies – 17 points
High Scorer for Maimonides M-CATS: Nathan Weinstock – 19 points
Tier II 5th Place – 10:45 AM
(7) Cooper MACS vs. (5) Fasman Yeshiva 47-37 Fasman Yeshiva
High Scorer for Cooper MACS: Benny Freiden – 12 points
High Scorer for Fasman Yeshiva: Adir Amster – 21 points
Tier I Consolation – 11:45 AM
(9) HAFTR HAWKS vs. (2) Valley Torah WOLFPACK 71-66 Valley Torah
High Scorer for HAFTR HAWKS: Peter Drukker – 24 points
High Scorer for Valley Torah WOLFPACK: Ethan List, Gabriel R’bibo – 22 points
National Championship Game – 1:15 PM
(5) Flatbush Falcons vs. (3) MDY WARRIORS 63-57 Flatbush FALCONS
High Scorer for Flatbush Falcons: Beni Keda – 18 points
High Scorer for MDY WARRIORS: – Moses Smeke – 18 points
National 3 Pt Shootout Championship: Round 4
School: Player Score
Yeshiva of Flatbush FALCONS Isaac Cooper 24 – Winner
North Shore Hebrew Academy LIONS Jonah Carmili 15
2023 National Champion Yeshiva of Flatbush FALCONS
Tier II Champion Maimonides M-CATS
Tier I Most Outstanding Player Beni Keda
Tier II Most Outstanding Player Avi Schwartz
All-Tournament Team
Yeshivah of Flatbush Joel Braverman High School FALCONS Isaac Cooper
Magen David Yeshivah WARRIORS Moses Smeke
Valley Torah High School WOLFPACK Ethan List
Hebrew Academy of the Five Towns and Rockaway HAWKS Kevin Levy
Hillel Yeshiva HEAT Eli Braha
Magen David Yeshivah WARRIORS Joshua Chabbott
National 3 Pt Shootout Championship Winner Isaac Cooper
Tournament All-Stars
Cooper Yeshiva MACABBEES Benny Freiden
Atlanta Jewish Academy JAGUARS Nat Gold
David Posnack Jewish Day School RAMS Jaden Shir
Hebrew Academy of the Five Towns and Rockaway HAWKS Sam Siri
Hillel Yeshiva HEAT Charles Shayo
Katz Yeshiva High School of South Florida STORM Jake Kaweblum
Magen David Yeshivah WARRIORS Moses Smeke
Maimonides School M-Cats Jonathan Greenberg
Milken Community School WILDCATS Brandon Klein
North Shore Hebrew Academy LIONS Jordan Zarka
The Fasman Yeshiva High School Adir Amster
The Marsha Stern Talmudical Academy LIONS Josh Treuhaft
Rochelle Zell Jewish High School TIGERS Jesse Shapira
Torah Academy of Bergen County STORM Yonah Mandel
Valley Torah High School WOLFPACK Gabriel R’bibo
Yeshivah of Flatbush Joel Braverman High School FALCONS Solly Gadeh