Cooper Invitational

Thursday Scores

Thursday November 1, 2018 All game times
are CST
Game 1 – 12:00 PM Score Winner
(8) Scheck LIONS vs. (9) CESJDS LIONS 39-30 Scheck Hillel LIONS
High Scorer for Scheck LIONS: Aaron Ben-Shmuel – 14 points
High Scorer for CESJDS LIONS: Dani Offer & Ariel Gershman – 6 points
https://youtu.be/O7jjiyfA8XQ
Game 2 – 12:15 PM
(7) Fasman Yeshiva vs. (10) deToledo JAGUARS 61-51 deToeldo JAGUARS
High Scorer for Fasman Yeshiva: Gavi Domsky – 10 points
High Scorer for deToledo JAGUARS: Liam Evanhaim – 23 points
https://youtu.be/sCI1_zmJihM
Game 3 – 1:30 PM
(3) Rambam RAVENS vs. (14) Katz Yeshiva STORM 53-39 Rambam RAVENS
High Scorer for Rambam RAVENS: Aaron Azose – 20 points
High Scorer for Katz Yeshiva STORM: Noah Mamann & Brandon Munter – 8 points
https://youtu.be/K9gyeGBrprE
Game 4 – 1:45 PM
(4) Milken WILDCATS vs. (13) Kushner COBRAS 64-34 Milken WILDCATS
High Scorer for Milken WILDCATS: Ethan Zimmerman – 20 points
High Scorer for Kushner COBRAS: Gabe Plotsker – 10 points
https://youtu.be/lVopD28xiag
Game 5 – 3:00 PM
(1) Magen David WARRIORS  vs. (16) AJA JAGUARS 66-19 MDY WARRIORS
High Scorer for Magen David WARRIORS: Albert Nsiri – 13 points
High Scorer for AJA JAGUARS: Oron Porat – 6 points
https://youtu.be/nc9C54GwI9A
Game 6 – 3:15 PM
(2) YULA PANTHERS vs. (15) Kohelet KINGS 62-15 YULA PANTHERS
High Scorer for YULA PANTHERS: Noam Meisels – 15 points
High Scorer for Kohelet KINGS: Amit Ben-Shoshan – 4 points
https://youtu.be/4dqTtd9Wvhc
Game 7 – 4:30 PM
(6) Yeshiva of Flatbush FALCONS vs. (11) RZJHS TIGERS 61-60 RZJHS TIGERS
High Scorer for Yeshiva of Flatbush FALCONS: Joe Kattan
High Scorer for RZJHS TIGERS: Sammy Vayngart
https://youtu.be/WEZV0RMOviw
Game 8 – 5:00 PM
(12) Cooper MACS vs. (12) Posnack RAMS 64-54 Posnack RAMS
High Scorer for Cooper MACS: Simcha Osdoba – 18 points
High Scorer for Posnack RAMS: Joshua Schultz – 24 points
https://youtu.be/Bnti_iOFzSI
National 3 Pt Shootout Championship: Round 1
School: Player Score
Posnack RAMS Joel Brandwein 15
Rambam RAVENS Benzy Shafran 12
Milken WILDCATS Doron Pakravan 11
Magen David WARRIORS Jack Guindi 11
deToledo JAGUARS Liam Evanhaim 10
CESJDS LIONS Ariel Gershman 10
Kohelet KINGS Ethan Swartz 10
AJA JAGUARS Noah Chen 9
RZJHS TIGERS Owen Stern 9
Cooper MACS David Mashinsky 7
YULA PANTHERS Noam Meisels 7
Yeshiva of Flatbush FALCONS Jack Shalom 6
Katz Yeshiva STORM Isaac Shapiro 6
Kushner COBRAS Harry Stiel 6
Scheck LIONS Andres Bacal 4
Fasman Yeshiva Gavi Domsky 3
Players in bold advance to second round

 

Website Security Test