Cooper Invitational

Event Schedule

 

Thursday, November 1, 2018
All times below are CST!
12:00 PM (8) Scheck LIONS vs. (9) CESJDS LIONS
12:15 PM (7) Fasman Yeshiva vs. (10) deToledo JAGUARS
1:30 PM (3) Rambam RAVENS vs. (14) Katz Yeshiva STORM
1:45 PM (4) Milken WILDCATS vs. (13) Kushner COBRAS
3:00 PM (1) Magen David WARRIORS vs. (16) AJA JAGUARS
3:15 PM (2) YULA PANTHERS vs. (15) Kohelet KINGS
4:30 PM (6) Yeshiva of Flatbush FALCONS vs. (11) RZJHS TIGERS
5:00 PM (12) Cooper MACS vs. (12) Posnack RAMS
7:30 PM Welcome Banquet
Anshei Sphard Beth El Emeth Congregation
Guest Speaker: Raheem Shabbaz
Friday, November 2, 2018
Local Minyanim
7:00 AM – 9:30 AM DoubleTree Hotel – Executive Conference Room – Open Room
6:30 AM Baron Hirsch Minyan I
6:30 AM Young Israel of Memphis Minyan I
7:00 AM Baron Hirsch Minyan II
7:25 AM Cooper Yeshiva H.S. Minyan
8:45 AM Young Israel of Memphis Minyan II
8:15 AM
– 10:15 AM
Hot Breakfast Buffet in the MJCC Social Hall – Lobby Level
9:00 AM Tier II: (2) Flatbush FALCONS vs. (7) Kohelet KINGS
9:15 AM Tier I: (3)  Rambam RAVENS vs. (11) RZJHS TIGERS
10:15 AM Tier 1: (1) MDY WARRIORS vs. (8) Scheck Hillel LIONS
10:30 AM Tier II: (4)  CESJDS LIONS vs. (5) Kushner COBRAS
11:30 AM
– 2:30 PM
Lunch Buffet in the MJCC Social Hall – Lobby Level
11:30 AM Tier I: (2) YULA PANTHERS vs. (10) deToledo JAGUARS
11:45 AM Tier II: (1) Cooper MACS vs. (8) AJA JAGUARS
12:45 PM Tier II: (3) Fasman Yeshiva vs. (6) Katz Yeshiva STORM
1:00 PM Tier I: (4) Milken WILDCATS vs. (12) Posnack RAMS
5:46 PM Candle Lighting
5:45 PM Mincha, Kabbalat Shabbat, & Maariv
Baron Hirsch Synagogue
6:45 PM Shabbat Dinner with Memphis Community
9:00 PM Invitational Oneg – Cooper Yeshiva High School Gym
Guest Speaker: Ronnie Baras
Shabbat, November 3, 2018
8:45 AM Shacharis at Cooper Yeshiva High School
10:45 AM Gala Kiddush
11:30 AM Program with TBD
12:45 PM Lunch – Cooper Yeshiva High School
2:15 PM Invitational Mincha
5:30 PM Mincha and Seudat Shlishit at Local Synagogues (Optional)
6:41 PM Maariv and Havdalah
Double Tree Hotel – Executive Conference Room
Saturday Night, November 3, 2018
8:00 PM Tier 1 Game 1: (2) YULA PANTHERS vs. (3) Rambam RAVENS
8:00 PM Tier 1 Game 2: (4) Milken WILDCATS vs. (8) Scheck Hillel LIONS
9:15 PM Tier 1 Semi-Final Game 1: (11) RZJHS TIGERS vs. (10) deToledo JAGUARS
9:15 PM Tier 2 Semi-Final Game 1: (1) Cooper MACS vs. (4) CESJDS LIONS
8:45 PM
– 11:30 PM
Dinner Buffet in the MJCC Social Hall – Lobby Level
10:30 PM National 3 Point Shootout Semi-Finals
10:30 PM Tier 1 Semi-Final Game 2: (1) MDY WARRIORS vs. (12) Posnack RAMS
10:30 PM Tier 2 Semi-Final Game 2: (2) Flatbush FALCONS vs. (3) Fasman Yeshiva
12:00 AM Tier 2 Game 3: (5) Kushner COBRAS vs. (8) AJA JAGUARS
12:00 AM Tier 2 Game 4: (6) Katz Yeshiva STORM vs. (7) Kohelet KINGS
Championship Sunday, November 4, 2018
Local Minyanim
7:00 AM – 9:30 AM DoubleTree Hotel – Executive Conference Room – Open Room
7:00 AM Baron Hirsch Minyan I
7:00 AM Cooper Yeshiva H.S. Minyan I
8:00 AM Baron Hirsch Minyan II
8:00 AM Anshei Sfard Beth El Emet
8:00 AM Cooper Yeshiva H.S. Minyan II
8:00 AM Young Israel of Memphis Minyan
7:30 AM
– 10:30 AM
Hot Breakfast Buffet in the MJCC Social Hall – Lobby Level
8:00 AM Tier I 7th Place
(2) YULA Panthers vs. (4) Milken WILDCATS
8:15 AM Tier I 5th Place
(3) Rambam RAVENS vs. Scheck Hillel LIONS
9:15 AM Tier II Consolation
(1) Cooper MACS vs. (3) Fasman Yeshiva
9:30 AM Tier II 7th Place
(7) Kohelet KINGS vs. (8) AJA JAGUARS
10:30 AM Tier II CHAMPIONSHIP
(2) Flatbush FALCONS vs. (4) CESJDS LIONS
10:45 AM Tier II 5th Place
(5) Kushner COBRAS vs. Katz Yeshiva STORM
11:45 AM Tier I Consolation
(10) deToledo JAGUARS vs. (12) Posnack RAMS
1:00 PM National 3-Pt Shootout Championship
1:15 PM NATIONAL CHAMPIONSHIP GAME
(1) MDY WARRIORS vs. (11) RZJHS TIGERS
2:30 PM Trophy Ceremony
Presentation of Championship Trophy
Presentation of National 3 Point Shootout Trophy
Presentation of All-Tournament Team and Tournament All Stars
See ya’ll next year!!!

 

Website Security Test