Cooper Invitational

2010 Game Results

 

 

Round 1: Thursday – October 28, 2010
(1) MTA LIONS vs. (16) Westchester WOLVERINES 55-30 MTA LIONS
(2) YULA PANTHERS vs. (15) Block Yeshiva BLOCKBUSTERS 108-24 YULA PANTHERS
(3) Flatbush FALCONS vs. (14) Yeshiva Atlanta LIONS 52-30 Flatbush FALCONS
(4) Ben Lipson Hillel HURRICANES vs. (13) MAYHS JAGUARS 46-29 Ben Lipson Hillel HURRICANES
(5) Fasman Yeshiva vs. (12) Cooper Yeshiva MACS 40-18 Fasman Yeshiva
(6) Northshore STARS vs. (11) Beren STARS 70-48 Northshore STARS
(7) AHA EAGLES vs. (10 )Rambam RED STORM 50-34 AHA EAGLES
(8) Or Chaim KNIGHTS vs. (9) Derech HaTorah BULLDOGS 59-46 Derech HaTorah BULLDOGS
Round 2: Friday – October 29, 2010
Tier I
(1) MTA LIONS vs. (9) Derech HaTorah BULLDOGS 49-41 MTA LIONS
(2) YULA PANTHERS vs. (7) AHA EAGLES 44-42 YULA PANTHERS
(3) Flatbush FALCONS vs. (6) Northshore STARS 60-44 Flatbush FALCONS
(4) Ben Lipson HURRICANES vs. (5) Fasman Yeshiva 44-36 Ben Lipson HURRICANES
Tier II
(1) Or Chaim KNIGHTS vs. (8) Block Yeshiva BLOCKBUSTERS 89-24 Or Chaim KNIGHTS
(2) Beren STARS vs. (7) Cooper Yeshiva MACS 39-25 Beren STARS
(4) Rambam RED STORM vs. (5) Yeshiva Atlanta LIONS 48-25 Rambam RED STORM
(3) MAYHS JAGUARS vs. (6) Westchester WOLVERINES 56-34 MAYHS JAGUARS
Round 3: Saturday Night – October 30, 2010
Tier I Semi-Final Game I
(1) MTA LIONS vs. (4) Ben Lipson HURRRICANES 61-59 MTA LIONS
Tier I Semi-Final Game II
(2) YULA PANTHERS vs. (3) Flatbush FALCONS 53-51 OT YULA PANTHERS
Tier I Game III
(5) Fasman Yeshiva vs. (9) Derech HaTorah BULLDOGS 70-69 3OT Fasman Yeshiva
Tier I Game IV
(6) Northshore STARS vs. (7) AHA EAGLES 66-50 Northshore STARS
Tier II Semi-Final Game I
(1) Or Chaim KNIGHTS vs. (4) Rambam RED STORM 48-40 Or Chaim KNIGHTS
Tier II Semi-Final Game II
(2) Beren STARS vs. (3) MAYHS JAGUARS 42-31 MAYHS JAGUARS
Tier II Game III
(5) Yeshiva Atlanta LIONS vs. (8) Block Yeshiva BLOCKBUSTERS 80-55 Yeshiva Atlanta LIONS
Tier !! Game IV
(6) Westchester WOLVERINES vs. (7) Cooper Yeshiva MACS 32-21 Westchester WOLVERINES
Championship Sunday – October 31, 2010
Tier II 7th Place
(7) Cooper Yeshiva MACS vs. (8) Block Yeshiva BLOCKBUSTERS 80-16 Cooper Yeshiva MACS
Tier II 5th Place
(5) Yeshiva Atlanta LIONS vs. (6) Westchester WOLVERINES 38-23 Yeshiva Atlanta LIONS
Tier II 3rd Place
(2) Beren STARS vs. (4) Rambam RED STORM 44-37 Rambam RED STORM
Tier II Championship
(1) Or Chaim KNIGHTS vs. (3) MAYHS JAGUARS 49-45 MAYHS JAGUARS
Tier I 7th Place
(7) AHA Eagles vs. (9) Derech HaTorah Bulldogs 70-62 AHA EAGLES
Tier I 5th Place
(5) Fasman Yeshiva vs. (6) Northshore STARS 71-63 Fasman Yeshiva
Tier I 3rd Place
(3) Flatbush FALCONS vs. (4) Ben Lipson HURRICANES 63-34 Flatbush FALCONS
National Championship
(1) MTA LIONS vs. (2) YULA PANTHERS 54-45 YULA PANTHERS
2010 NATIONAL CHAMPION YULA PANTHERS
TIER II CHAMPION MAYHS JAGUARS
Tier I Most Outstanding Player Jack Gindi, YULA
Tier II Most Outstanding Player Jeremy Felder, MAYHS
2010 All Tournament Team Yisrael Feld, MTA
Harry Valenski, Derech HaTorah
Jack Gindi, YULA
Sam Mishaan, Flatbush
Mark Brenner, Ben Lipson Hillel

 

Website Security Test