Cooper Invitational

2009 Game Results

 

 

Round I – Thursday: December, 17,2009
(1) Ramaz RAMS vs (15) MAYHS JAGUARS 58-21 Ramaz RAMS
(2) Tarbut V’Torah vs (16) Columbus LIONS 88-30 Tarbut V’Torah LIONS
(3) HANC HURRICANES vs (14) RASG WARRIORS 58-33 HANC HURRICANES
(4) Heschel HEAT vs (13) Stern Hebrew High School BLUE STORM 48-26 Heschel HEAT
(5) Northshore Hebrew Academy STARS vs (12) Cooper MACS 36-27 Cooper MACS
(6) Derech HaTorah BULLDOGS vs (11) Shalhevet FIREHAWKS 74-71 Shalhevet FIREHAWKS
(7) Ben Lipson Hillel HURRICANES vs (10) Yeshiva Atlanta LIONS 43-35 Ben Lipson Hillel HURRICANES
(8) American Hebrew Academy EAGLES vs (9) Weinbaum Yeshiva STORM 41-36 American Hebrew Academy EAGLES
Round 2 – Friday: December 18, 2009
Tier I
(1) Ramaz RAMS vs (8) American Hebrew Academy EAGLES 46-37 Ramaz RAMS
(2) Tarbut V’Torah vs (7) Ben Lipson Hillel HURRICANES TvT DSQ Ben Lipson Hillel HURRICANES
(3) HANC HURRICANES vs (6) Shalhevet FIREHAWKS 49-47 HANC HURRICANES
(4) Heschel HEAT vs (5) Cooper MACS 40-22 Heschel HEAT
Tier II
(1) Yeshiva Atlanta LIONS vs (8) Columbus LIONS 60-52 Yeshiva Atlanta LIONS
(2) Weinbaum Yeshiva STORM vs (7) MAYHS JAGUARS 56-27 Weinbaum Yeshiva STORM
(3) Derech HaTorah BULLDOGS vs (6) Stern Hebrew High School BLUE STORM 58-42 Derech HaTorah BULLDOGS
(4) RASG WARRIORS vs (5) Northshore Hebrew Academy STARS 36-33 RASG WARRIORS
Round 3: Saturday Night: December 19, 2009
TIER I Semifinal Game I
(1) Ramaz RAMS vs (4) Heschel HEAT 52-40 Heschel HEAT
Tier I Semifinal Game II
(3) HANC HURRICANES vs (7) Ben Lipson Hillel HURRICANES 55-50 Ben Lipson Hillel HURRICANES
Tier I Game III
(2) Tarbut V’Torah vs (6) Shalhevet FIREHAWKS TvT DSQ Shalhevet FIREHAWKS
Tier I Game IV
(5) Cooper MACS vs (8) American Hebrew Academy EAGLES 25-23 American Hebrew Academy EAGLES
Tier II Semifinal Game I
(1) Yeshiva Atlanta LIONS vs (4) RASG WARRIORS 37-31 Yeshiva Atlanta LIONS
Tier II Semifinal Game II
(2) Weinbaum Yeshiva STORM vs (3) Derech HaTorah BULLDOGS 53-34 Derech HaTorah BULLDOGS
Tier II Game III
(5) Northshore Hebrew Academy STARS vs (8) Columbus LIONS 65-37 Northshore Hebrew Academy STARS
Tier II Game IV
(6) Stern Hebrew High School BLUE STORM vs (7) MAYHS JAGUARS 58-57 MAYHS JAGUARS
Championship Sunday: December 20, 2010
Tier II 7th Place
(6) Stern Hebrew High School BLUE STORM vs (8) Columbus LIONS 72-51 Stern Hebrew High School BLUE STORM
Tier II 5th Place
(5) Northshore Hebrew Academy STARS vs (7) MAYHS JAGUARS 55-50 Northshore Hebrew Academy STARS
Tier II Consolation Game
(2) Weinbaum Yeshiva STORM vs (4) RASG WARRIORS 52-38 Weinbaum Yeshiva STORM
Tier II Championship
(1) Yeshiva Atlanta LIONS vs (3) Derech HaTorah BULLDOGS 61-43 Derech HaTorah BULLDOGS
Tier I 7th Place
(2) Tarbut V’Torah vs (5) Cooper MACS TvT DSQ Cooper MACS
Tier I 5th Place
(8) American Hebrew Academy EAGLES vs (6) Shalhevet FIREHAWKS 61-47 American Hebrew Academy EAGLES
Tier I Consolation Game
(1) Ramaz RAMS vs (3) HANC HURRICANES 52-50 Ramaz Rams
Tier I Championship
(4) Heschel HEAT vs (7) Ben Lipson Hillel HURRICANES 62-49 Heschel HEAT
Tier I Most Outstanding Player Daniel Kasman, Heschel HEAT
Tier II Most Outstanding Player Harry Valinski, Derech HaTorah BULLDOGS
All Tournament Team Omir Atishkin, American Hebrew Academy EAGLEs
Kevin Salinas, Ben Lipson Hillel HURRICANS
Benjy Ritholz, HANC HURRICANES
Ezra Ellenberg, Heschel HEAT
Mikey Berg, Ramaz RAMS

 

Website Security Test